Перекласти сторінку

Новости

З 1 серпня фізособи, які продають майно, зобов'язані його оцінювати тільки у спец оцінювачів

 

З 1 серпня фізособи, які продають майно, зобов'язані його оцінювати тільки у спец оцінювачів

З 1 серпня при проведенні операцій з майном необхідно наявність оцінки з метою оподаткування, проведеної оцінювачам за новими правилами, це випливає з постанови Кабінету міністрів № 231.

"Операції відчуження рухомого і нерухомого майна, що завіряються нотаріусами, при яких виникають доходи, повинні супроводжуватися актами оціночної вартості", - пояснює голова Асоціації фахівців оцінки Степан Максимов.

У Фонді державного майна (ФДМУ) поспішили заявити, що зміна правил не паралізує укладання угод, хоча нормативні акти, що регламентують навчання оцінювачів, були затверджені лише 10 червня. З того часу вісім навчальних закладів навчили 860 оцінювачів, 791 з яких здали кваліфікаційний іспит. З них 181 оцінювач вже включений до держреєстру оцінювачів та суб'єктів оціночної діяльності. Паралельно у ФДМУ надійшло 107 заявок на включення до реєстру суб'єктів оціночної діяльності, з яких позитивний висновок зроблено по 95 оцінювачам. Після включення до реєстру вони отримали "право здійснювати оцінку для цілей оподаткування". Всього станом на 15 травня в Україні оцінкою займалися 10 387 осіб.

"У ФДМУ продовжують надходити документи від оцінювачів та суб'єктів оціночної діяльності для включення до державного реєстру", - наголошується в повідомленні фонду.

На відміну від старої системи правил, при якій різні оцінювачі могли безконтрольно визначати різну вартість ідентичного майна, нова система зобов'язує вносити всі акти в єдину базу оцінки. За словами голови Всеукраїнського об'єднання організацій роботодавців "Федерації роботодавців у сфері оцінки та землеустрою" Людмили Турівській, це призведе до зрівнювання вартості квартир з рівними платежами, але розташованих в різних по класу будинках і різним рівнем інфраструктури.

"ФДМУ зможе в будь-який момент перевірити, чи не занижена оцінка, що виключає можливість для маніпуляцій", - упевнений Степан Максимов.

Виявлення недостовірних даних стане підставою для анулювання сертифіката оцінювача. У ФДМУ запевняють, що всі нотаріуси мають доступ до єдиної бази. Оцінка за новими правилами буде потрібна при отриманні доходу фізичними особами. При цьому доходом буде вважатися навіть обмін майна. Винятки зроблено для спадщини та договорів дарування щодо земельних ділянок. У спадковій справі, відкритій до 31 липня, нотаріуси можуть використовувати стару оцінку.

Зміна правил оцінки спровокувала сплеск оформлення документів. "В останні дні підписується багато договорів. Експерти зайняті цілодобово", - сказав один з брокерів житлового комплексу "Софія". "Працюємо до 11 години вечора. Аврал", - охарактеризувала ситуацію нотаріус Ольга Федотова. За даними Мін'юсту, в I півріччі було зареєстровано 12,96 тис. договорів купівлі-продажу (квартир і житлових будинків - 10,63 тис.), дарування - 3,86 тис. (3,46 тис.), обміну - 121 договір (107).

"Нас це не торкнеться. Оцінка для оподаткування потрібна для вторинного ринку, а ми працюємо на первинному", - розповіли виданню в ЖК "Престиж Хол /"

Нотаріуси та оцінювачі кажуть, що норму буде складно реалізувати з 1 серпня, оскільки "кількість фахівців різко скоротилося". "Як буде далі, ми не знаємо. На завтра заявок на укладення договорів немає", - відзначив один з нотаріусів Києва.

У ФДМУ вважають, що скорочення кількості оцінювачів не призведе до зростання вартості послуг: вони нібито навіть мають подешевшати у півтора рази - до 400-600 грн - за умови, що термін проведення оцінки складе від 1 до 3 днів. У ФДМУ очікують, що за серпень до реєстру буде включено 350-400 суб'єктів оціночної діяльності, що "повністю забезпечить потребу ринку оціночних послуг".

"Враховуючи літній період, спад на ринку нерухомості, а також той факт, що оцінка потрібна при оформленні далеко не всіх угод, зростання вартості бути не повинно. Оцінювачі теж будуть конкурувати між собою", - погоджується Максимов.

Людмила Туровська вважає, що зростання вартості оціночних послуг неминуче. Як приклад вона наводить стрибок цін на послуги в червні 2012 р., коли була зроблена спроба ввести аналогічні правила.

"За тиждень, протягом якого діяли накази ФДМУ, ціни виросли в окремих випадках в 10-20 разів. На 30 липня в областях, в яких працювало до 40-50 суб'єктів оціночної діяльності, ФДМУ дав право оцінювати майно для оподаткування лише 2-3 оцінювачам. При чому вони ніколи раніше не займалися оціночною діяльністю ", - пояснює вона, побоюючись зниження якості послуг цих фахівців через скорочення терміну навчання оцінювачів з 550 до 80-120 годин.