В сучасному світі нікого не здивуєш зміною країни проживання. Навпаки, проживання в іншій країні вважається хорошим життєвим досвідом. У цьому плані особливо цінним є Німеччина, настільки схожа і, в той же час, настільки відрізняється від України.
Але одним існуванням за кордоном справа не обмежується. Отримавши ПМЖ в Німеччині, людина рано чи пізно замислюється про отримання німецького паспорта. Очевидно, що положення громадянина країни набагато зручніше і вигідніше, ніж людини, що знаходиться в Німеччині на ПМЖ.
Отже, якщо в повітрі вже витає думка про отримання німецького громадянства, то пора робити реальні кроки. Першою дією повинне стати звернення до місцевого відомство у справах іноземців, яке називається Ausländeramt. Звичайно, багато інформації з цього питання можна почерпнути і в Інтернеті, і у знайомих, уже зіткнулися з цим питанням. Але краще звернутися в спеціалізований відділ, де вас проконсультують і дадуть всю необхідну інформацію. А щоб у вас було спільне подання про процедуру отримання громадянства, я опишу основні етапи.
Все починається з паперів, а точніше з одного заяви, яку ви подаєте в своєму відділенні Ausländeramt. Точного шаблону того, що ви повинні написати в цій заяві, не існує. Тому ще раз настійно раджу починати свої дослідження з Ausländeramt, адже саме службовці цього відомства беруть у вас папери, а відповідно, і допомагають вам вірно сформулювати текст заяви. Зазначу, що подача заяви — це самостійне дію кожної окремої людини: навіть діти повинні мати окрему заяву від одного з батьків.
Далі слід неприємна, але вже звична процедура — оплата. Фактично вам доведеться сплатити німецький паспорт, формально ці гроші вважаються митом на отримання німецького громадянства. За законодавством, розмір цього мита становить 255 євро з дорослого (з 16 років) і 51 євро з дитини. Німецькі чиновники йдуть назустріч багатодітним сім'ям або малозабезпеченим людям. Якщо ви відносите себе до цієї категорії населення, то ви можете попросити знижку.
Два перші кроки позаду. Вони були найлегшими по дорозі до німецького громадянства. Далі все починає значно ускладнюватися. Першим і обов'язковою умовою отримання нового паспорта стає наявність у претендента візи на проживання в Німеччині. Бажано, щоб віза була безстроковою. Наслідки того, що термін перебування в країні обмежений, слід уточнювати у вже згадуваному відділі у справах іноземців Ausländeramt.
Наступним умовою стає термін проживання в Німеччині. До моменту подачі заяви ви повинні прожити в країні, як мінімум вісім років. У виняткових випадках німці знову йдуть назустріч здобувачам і можуть знизити термін до шести років. Цей термін людина повинна прожити на легальному становищі.
Кожен німець, навіть якщо цей німець вчора був громадянином іншої країни, зобов'язаний знати німецьку мову. Тому обов'язковою умовою при поданні заяви є знання німецької мови. Ваші мовні знання повинні бути документально підтверджені. Це можна зробити двома способами. По-перше, здобувач може докласти до своєї заяви свідоцтво про закінчення німецького навчального закладу, де викладання велося німецькою мовою. Другий варіант: отримати сертифікат про те, що ви знаєте цю мову. За цим сертифікатом вам необхідно вирушити в народну школу Volkshochschule. Тут ви зможете здати тест, який підтвердить ваші знання. Якщо вашого рівня німецького не вистачає для отримання громадянства, то ви можете пройти будь-які мовні курси (наприклад, в тій же народній школі) і здати тест ще раз. Кожне проходження тесту буде обходитися в 150 євро.
Але тільки лише знати мову своєї нової батьківщини недостатньо. Необхідно також мати чіткі уявлення про те, яке в Німеччині суспільно-політичний устрій і на яких демократичних підвалинах грунтується країна. Також варто знати традиції та цінності німецького суспільства і так далі. Для підтвердження цих знань претендентам пропонується пройти тест на соціальну ерудицію — Einbürgerungstest. Здача тесту коштує 25 євро. Його можна перездавати до нескінченності, але зазвичай ця перевірка не створює нікому проблем.
Для позитивного рішення за заявою на громадянство дуже важливо довести, що претендент може існувати без грошової допомоги Німеччини. Він не повинен отримувати допомогу по безробіттю або іншу соціальну допомогу. На практиці виходить, що зацікавлена людина або має працювати, або мати людини (чоловік, батьки або діти), який його повністю забезпечує. Для багатьох претендентів це вимога є найголовнішою проблемою. Слід пам'ятати, що і для цього пункту можливі винятки для інвалідів, батьків-одинаків або студентів.
Крім того, до претендентів висувається вимога бути законослухняним жителем країни. Держава бажає бути впевненим, що не дасть громадянство ненадійному елементу. Таким чином, якщо людина має покарання за тяжкі злочини, то з мрією про отримання німецького паспорта можна розпрощатися, принаймні, на час. Справа в тому, що правопорушення мають термін давності: кожний злочин, до яких належать, наприклад, безквитковий проїзд або недотримання правил дорожнього руху, анулюється з проходження певного терміну. Після цього претендент може спробувати ще раз подати заяву.
Крім усього іншого, що бажає отримати громадянство повинен декларувати свою відданість демократичним принципам Німеччини. Тобто кожен претендент підписує папір, де заявляє про свою лояльність до ладу країни. Само собою зрозуміло, що подавець заяви не може бути членом терористичної організації або екстремістом.
Нарешті, в анкеті-заяві вам доведеться відповісти на питання про ваш теперішньому громадянство: «Чи готові ви відмовитися від колишнього громадянства?». Зазвичай отримання німецького громадянства має на увазі під собою відмову від попереднього, але й тут при бажанні можна спробувати домогтися виключення.
На цьому збори всіх необхідних паперів можна вважати закінченими. Правда, в процесі розгляду вашої заяви місцеві влади можуть зажадати додаткові документи, але їх отримати досить просто. У разі позитивного рішення претендент стає громадянином Німеччини відразу ж після підтвердження відмови від попереднього громадянства і може починати життя в якості повноправного жителя країни.